loading
  • Langmatz CZ s.r.o.

Nainstalovali jsme první chodecké tlačítko budoucnosti v ČR

30.11.2017
Nainstalovali jsme první chodecké tlačítko budoucnosti v ČR

Nainstalovali jsme první chodecké tlačítko budoucnosti v ČR

LIC technika s.r.o. nainstalovala první chodecké tlačítko budoucnosti na území ČR. Nejnovější typ tlačítka si můžete vyzkoušet v Plzni.

Reproduktor a mikrofon s čidlem okolního hluku

Tlačítko u semaforu je určeno jak pro širokou veřejnost tak pro handicapované lidi, nevidomé, vozíčkáře a seniory. Přístroj je vybaven světelným LED hlášením „Čekej“, kdy chodec čeká na signál přecházení. Tlačítko budoucnosti má také reproduktor a mikrofon, což tlačítku dovoluje akusticky reagovat na pouliční hluk, tak aby byl signalizační tón slyšet i při přechodném zvýšení hluku na ulici. Vydávaný zvukový signál lze individuálně nastavovat, lze do přístroje stahovat i polyfonní tóny, je tedy plně v rukách provozovatele. Do tlačítka je možné nahrát hlasovou zprávu pro chodce, která se přehraje při aktivaci tlačítka. Může tak informovat například o názvu přecházené ulice, či zmiňovat nějaké doporučení.

Vibrační tlačítko pro nevidomé

Ve spodní části tlačítka je vibrační tlačítko s jednoduchou symbolikou struktury přechodu, které slouží ke správnému nasměrování nevidomého přes přechod a pomocí vibrace mu dá signál k přechodu. Stisknutím vibračního tlačítka lze nastavit i delší přechodovou dobu, což ocení jak nevidomí, tak starší lidé, vozíčkáři a mnozí další s omezenou hybností. 

Popis přechodu pro nevidomé

Na pravém boku přístroje je v přesné symbolice uvedena skladba přechodu. Čte se odspodu nahoru a pomáhá nevidomým zjistit, zda přecházený úsek má jednosměrné či obousměrné cyklistické pruhy, kolik jízdních pruhů zleva a zprava, zda je uprostřed ostrůvek s dalším tlačítkem, či bez, zda jsou tam tramvajové pásy, atd.

Tlačítko je připraveno na Bluetooth komunikaci

Nastavení režimu tlačítka je díky přiloženému softwaru velmi snadné a intuitivní. Města si mohou nechat přístroje označit městským znakem. V tlačítku jsou integrovány vstupy pro budoucí technologie a aplikace, které budou v této oblasti ve smart cities využívány, např. blue tooth technologie ve spojení s aplikací v mobilech.

Instalace byla uskutečněna poprvé v ČR dne 2.11.2017 firmou EVÚS Jaroslav Sejpka Plzeň. Dodavatelem byla firma LIC technika a kontrolu funkčnosti provedl pan Christoph Saller, zástupce německého výrobce firmy Langmatz.